Notice: Undefined index: HTTP_ACCEPT_LANGUAGE in /var/www/vhosts/imzakampanyam.com/httpdocs/v3/inc/ayar.php on line 60
 Ayasofya Camii İbadete Açılsın İmza Kampanyası
imzakampanyam
Ayasofya Camii İbadete Açılsın imza kampanyası
    
    

İMZALAYANLAR

172

GÖRÜNTÜLENME

5.595

HEDEFLENEN İMZA

200.000

Hemen imzala

Kampanyayı başlatan Yasin KANIBOL
'Ayasofya camidir ibadete açılsın'


İstanbul'un fethinin 559. yıl dönümü nedeniyle, yıllar önce müzeye çevrilip ibadete kapatılan Ayasofya'nın yeniden ibadete açılması için dün iki ayrı eylem düzenlendi. Alperen Ocakları'na bağlı 500 kişilik grup Ayasofya Meydanı'nda sabah namazı kılarken Anadolu Gençlik Derneği üyeleri de "Zincirler kırılsın Ayasofya cami olarak açılsın" sloganları atarak topluca namaz kıldı. Anadolu Gençlik Derneği üyeleri'nin, saat 13.00 sıralarında düzenlediği eyleme binlerce kişi katıldı. Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı Ayasofya Meydanı'nda üzerinde padişah kıyafeti bulunan bir kişi Fatih Sultan Mehmet tarafından yazdırılan Ayasofya Vakfiyesi'ni okudu. Anadolu Gençlik Derneği Genel Başkanı Salih Turhan, şunları söyledi: "Buranın kıyamete kadar cami olarak kalması için Fatih Sultan Mehmet Ayasofya'da ilk Cuma namazını kılmasının ardından Ayasofya Vakfiyesi'ni yazdırdı. 1934'ten bu yana Bakanlar Kurulu kararıyla Ayasofya müzeye çevrilmiş, ibadete kapanmıştır. Hıristiyan ve batı dünyası buranın tekrar kilise olması için AB şartı koymakta ve çalışmalar yapmaktadır. Sümele manastırında ibadet yaptırılıp, Van Akdamar Kilisesi'nin açılmasına karşılık Ayasofya'nın ibadete açılmaması bizleri üzmüştür." Daha sonra tekbir getirip dua eden gruptakiler, Ayasofya Müzesi önünde topluca namaz kıldıktan sonra sessizce İnönü Stadı'ndaki 559'uncu fetih kutlamalarına katılmak üzere alandan ayrıldı.

SULTAN FATİH’İN AYASOFYA VAKFİYESİ

“İşte bu benim Ayasofya Vakfiyem, dolayısıyla kim bu Ayasofya’yı camiye dönüştüren vakfiyemi değiştirirse, bir maddesini tebdil ederse onu iptal veya tedile koşarsa, fasit veya fasık bir teville veya herhangi bir dalavereyle Ayasofya Camisi’nin vakıf hükmünü yürürlükten kaldırmaya kastederlerse, aslını değiştirir, füruuna itiraz eder ve bunları yapanlara yol gösterirlerse ve hatta yardım ederlerse ve kanunsuz olarak onda tasarruf yapmaya kalkarlar, camilikten çıkarırlar ve sahte evrak düzenleyerek, mütevellilik hakkı gibi şeyler ister yahut onu kendi batıl defterlerine kaydederler veya yalandan kendi hesaplarına geçirirlerse ifade ediyorum ki huzurunuzda, en büyük haram işlemiş ve günahları kazanmış olurlar.

Bu sebeple, bu vakfiyeyi kim değiştirirse;

Allâh’ın, Peygamber’in, meleklerin, bütün yöneticilerin ve dahi bütün Müslümanların ebediyen LANETİ ONUN VE ONLARIN ÜZERİNE OLSUN, azapları hafiflemesin onların, haşr gününde yüzlerine bakılmasın.

Kim bunları işittikten sonra hala bu değiştirme işine devam ederse, günahı onu değiştirene ait olacaktır.

Allâh’ın azabı onlaradır.

Allâh işitendir, bilendir.

(Fatih Sultan Mehmed Han / 1 Haziran 1453)


***

Fatih Sultan Mehmed'in yayınladığı Ayasofya Camii'nde kapsayan Vakfiyesi ile ilgilenen hukukçular, sözkonusu kararnamenin hukukî olmadığı kanaatine varmışlardır. Fatih'in orijinal vakfiyesinin bir kısmı şöyle:

"Eğer bu hayır müesseseleri yıkılacak olursa, ikinci defa, üçüncü defa ila ahir yeniden inşa oluna… Bütün bu şerh ve ta'yin eylediğim şeyler, tesbit edilen şekilde ve vakfiyede yazılı haliyle VAKIF olmuştur; şartları değiştirilemez; kanunları tağyir edilemez; asılları maksatları dışında bir başka hale çevrilemez; tesbit edilen kuralları ve kaideleri eksiltilemez; vakfa herhangi bir şekilde müdahale Allâh'ın diğer haramları gibi haramdır.

Kim ki, bozuk teviller, hurafe ve dedikodudan öteye geçmeyen bâtıl gerekçelerle, bu vakfın şartlarından birini değiştirirse veya kanun ve kurallarından birini tağyir ederse; vakfın tebdili ve iptali için gayret gösterirse; vakfın ortadan kalkmasına veya maksadından ve gayesinden başka bir gayeye çevrilmesine kast ederse, vakfın temel hayır müesseselerinden birinin yerine başka bir kurum ikame eylemek ve vakfın bölümlerinden birine itiraz etmek dilerse veya bu manada yapılacak değişiklik veya itirazlara yardımcı olur yahut yol gösterirse; veya şer'-i şerife aykırı olarak vakıfda tasarruf etmeye azm eylerse, mesela şeri'a-ta ve vakfiyeye aykırı ferman, berat, tomar veya talik yazarsa veyahut tevliyet hakkı resmi yahut takrir hakkı resmi ve benzeri bir şey taleb ederse, kısaca bâtıl tasarruflardan birini işler yahut bu tür tasarrufları tamamen geçersiz olan yazılı kayıtlara ve defterlere kaydeder ve bu tür haksız işlemlerini yalanlar yumağı olan hesaplarına ilhak ederse, açıkça büyük bir haramı işlemiş olur, günahı gerektiren bir fiili irtikâb eylemiş olur. Allâh'ın, meleklerin ve bütün insanların la'neti üzerlerine olsun. Ebeddiyyen Cehennemde kalsınlar, onların azapları asla hafifletilmesin ve onlara ebediyyen merhamet olunmasın. Kim bunları duyup gördükten sonra değiştirirse, vebali ve günahı bunu değiştirenlerin üzerine olsun.

Hiç şüphe yok ki, Allâh her şeyi işitir ve her şeyi bilir."

(Tarih ve Düşünce Dergisi, sayı:66)

Resim yükleyebilirsinVideo ekleyebilirsin

GÖNDER

* JPG, PNG, GIF, BMP geçerlidir.
* YouTube, İzlesene, Vimeo önerilir.

İmza haritası

Türkiye: 162 imza     Dünya: 10 imza

Sen de bir şeyleri düzeltmek mi istiyorsun ?

Bunun için hemen bir kampanya başlat. Dünyanın her yerinden destekçiler kazan, tüm destekçilerin ile iletişim halinde ol ve amacına ulaş!

İmza kampanyası başlat Kampanyalar