İlkokul İçin 5buçuk Çok Erken imza kampanyası

500

hedeflenen

15,040

imzalayan

65,291

görüntülenme
Kampanyayı başlatan Begüm Doğantan
24.07.2024

Hemen Paylaş

İlkokul İçin 5buçuk Çok Erken

Hedef sayıya bir günde ulaşıldı! İmzalama devam ediyor.


Değerli Cumhurbaşkanımız,
Değerli Başbakanımız,
Değerli Milli Eğitim Bakanımız,
Değerli Milletvekillerimiz,
Değerli Eğitimcilerimiz,
11.Nisan.2012 tarihinde Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren yeni eğitim yasası ile biz velileri endişelendiren birkaç noktaya tekrar dikkatinizi çekmek istiyoruz.  Yeni yasayla 2012-2013 öğretim yılında ilkokul birinci sınıfa başlaması öngörülen 66-67-68 aylık çocukların (Eylül 2012 itibari ile ilkokula başlatılması planlanan Ocak-Şubat-Mart 2007 doğumlu çocuklar) anaokuluna, ilkokul hazırlığa (okul öncesi eğitime) alınmasının daha uygun olduğunu düşünüyoruz. Bu çocuklarımızIn ilkokula başlatılmasının veli inisiyatifine bırakılmasını ve okul öncesi eğitim kurumlarına kabul edilmeleri için "fiziksel gelişim yetersizliği" şartının kaldırmasını talep ediyoruz.  Yeni yasa ve genelgeyle uyumlu olarak yaş aralıklarının aşağıdaki gibi düzenlenmesini talep ediyoruz. 54-65 ay arası "5 yaş" 42-53 ay arası "4 yaş" 30-41 ay arası "3 yaş" olarak tanımlanmalı ki, çocuklarımıza okul hayatına başlamaları için gerekli olan gelişimlerini sağlıklı olarak tamamlayabilsinler. Yaş aralıkları bu şekilde tanımlandığı takdirde, okul öncesi eğitimin de zedelenmeyeceğine inanıyoruz.  4+4+4 sistemi ile lise eğitiminin zorunlu hale gelmesinin çok olumlu ve bugüne kadar geç kalınmış bir uygulama olduğunun farkındayız. Bununla birlikte, bu sistemde mesleklere yönlendirmenin yapılacağı ikinci 4 yıllık dilime (ortaokula) dikkatinizi çekmek istiyoruz. ◦ Eğitimcilerin ve akademisyenlerin de belirttiği gibi bu dilime denk gelen 9-13 yaş arası, meslek seçimi için çok erken bir dönemdir. Dolayısıyla meslek seçimlerinin bu dönem sonrasına bırakılması gerek çocuklarımız için gerekse ülkemiz için daha yararlı ve verimli olacaktır. Bu sayede, üniversite hayatını tamamlamış olan bireyler, mecbur oldukları meslekleri değil sevdikleri meslekleri yapan bireyler olma yolunda daha emin adımlar atmış olacaklardır. ◦ Kısacası, ikinci 4 yıllık eğitim döneminin meslek eğitimine ya da mesleklere yönlendirmeye ayrılmasını sakıncalı buluyoruz. Bunun yerine eğitim sisteminin ilk 8 yılı boyunca yaşam becerilerinin kazanılmasına odaklanmasının çocuklar arası eğitim eşitsizliğini en aza indireceği için, ülkemizin gelecekteki kalkınmasını sağlayacağına ve çocuklarımızın yurtdışındaki yaşıtları ile aynı kulvarda yarışabilmesine imkan kılacağına inanıyoruz. Maddeler halinde açıklamaya çalıştığımız bu endişelerimizi anlayacağınıza ve bunları giderecek gerekli düzenlemeleri yapacağınıza inanıyoruz.
Saygılarımızla,


Yukarıda bulunan "4+4+4 Eğitim yasası" ile ilgili çekincelerimi içeren bildirge, herhangi bir maddi çıkar beklentisi olmaksızın, tüm içeriğine sadık kalınmak ve herhangi bir değişiklik yapılmamak şartı ile, aynı endişeleri taşıyan ebeveynlerin ve kişilerin kullanıma açıktır. Bu bildirge, alıntı yapılmaksızın bütünü ile ve içeriği hiçbir şekilde değiştirilmeden kullanılabilir. Kullanıldığı zaman bildirge için kaynak gösterimi (www.dilimdenyaziyadusenler.com) zorunludur. Bu bildirgeye destek olmak isteyenler; www.imzakampanyam.com sitesinde açılmış olan "İlkokul için 5buçuk çok erken" imza kampanyasına katılarak, Kaynak belirtmek koşulu ile blog/web sayfalarında yayınlayarak ve yayını destek için imza kampanyası sayfasına yönlendirerek, Twitter, instagram gibi sosyal medya mecralarında da "#İlkokulİçin5bucukÇokErken" hashtagi ile kullanabilirler.
Bu bildirge, kanunlarla korunmakta olup yukarıda bahsi geçen kullanım koşullarına uymayanlar hakkında suç duyurusu yapılacaktır.

Haberler

İmza kampanyalarının daha güçlü olup sesini daha çok kişiye duyurabilmesi için bize destek ver!

Hemen KREOSUS sayfamızdan desteğini başlat! Desteğiniz yazılım, tanıtım ve yönetim masraflarımızın karşılanmasında kullanılacaktır.

Yorumlar 5252

 1. ZELİHA TURHAN 06.03.2013 06:11
  06.03.2013 06:11
  BENİMDE YİĞENİM VAR. OKULA ERKEN GİTMESİNİ İSTEMİYORUZ. GELİŞİMİNE TERS DÜŞECEK. OKUL ÖNCESİ EĞİTİMİ ALAN ARKADAŞIMDA DAHA ERKEN OLDUĞUNA KANAAT GETİRDİ. DAHA O ÇOCUKLAR OYUN ÇAĞINDA ANNE BABA SEVGİSİNE İHTİYAÇ DUYARKEN OKUL ONLARI YALNIZLIĞA VE KORKUYA İTECEKTİR. KİMLİĞİNİ BULAMAYAN GENÇLERİ HİÇ KİMSE SEVMEZ. LÜTFEN BU YASAYI ENGELLEYELİM.TEŞEKKÜRLER...
 2. Ahmet Almaç 04.03.2013 07:38
  04.03.2013 07:38
  Çocuğun mental, motor ve psikososyal gelişimi ve eğitim altyapımız dikkate alınmadan, akademik ve eğitimle ilgili kurulların görüşleri dikkata alınmadan tepeden inme bir uygulamadır.
 3. Almila Sayar Fayiz 02.03.2013 09:33
  02.03.2013 09:33
  Daha oyun çağındaki bebelerimizin okula başlamasını doğru bulmuyorum, gerekirse yazdırabileceğimiz kreşler var zaten. Hiç bir şeyi oturmamış eğitim sistemi sürekli değişirken güvenip de çocuğumu 5,5 yaşında okula göndermek son derece saçma benim için.
 4. ${item.displayName} ${item.date}
  ${item.comment}

500

hedeflenen

15,040

imzalayan

65,291

görüntülenme

Hemen imzala

Hemen Paylaş!

İmza kampanyalarının daha güçlü olup sesini daha çok kişiye duyurabilmesi için bize destek ver!

Hemen KREOSUS sayfamızdan desteğini başlat! Desteğiniz yazılım, tanıtım ve yönetim masraflarımızın karşılanmasında kullanılacaktır.