Notice: Undefined index: HTTP_ACCEPT_LANGUAGE in /var/www/vhosts/imzakampanyam.com/httpdocs/v3/inc/ayar.php on line 60
 İlkokul İçin 5buçuk Çok Erken İmza Kampanyası
imzakampanyam
İlkokul İçin 5buçuk Çok Erken imza kampanyası
    
    

İMZALAYANLAR

15.040

GÖRÜNTÜLENME

52.080

HEDEFLENEN İMZA

5.000

İmzaya kapalı

Kampanyayı başlatan Begüm Doğantan

Hedef sayıya bir günde ulaşıldı! İmzalama devam ediyor.
Değerli Cumhurbaşkanımız,
Değerli Başbakanımız,
Değerli Milli Eğitim Bakanımız,
Değerli Milletvekillerimiz,
Değerli Eğitimcilerimiz,
11.Nisan.2012 tarihinde Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren yeni eğitim yasası ile biz velileri endişelendiren birkaç noktaya tekrar dikkatinizi çekmek istiyoruz.  Yeni yasayla 2012-2013 öğretim yılında ilkokul birinci sınıfa başlaması öngörülen 66-67-68 aylık çocukların (Eylül 2012 itibari ile ilkokula başlatılması planlanan Ocak-Şubat-Mart 2007 doğumlu çocuklar) anaokuluna, ilkokul hazırlığa (okul öncesi eğitime) alınmasının daha uygun olduğunu düşünüyoruz. Bu çocuklarımızIn ilkokula başlatılmasının veli inisiyatifine bırakılmasını ve okul öncesi eğitim kurumlarına kabul edilmeleri için "fiziksel gelişim yetersizliği" şartının kaldırmasını talep ediyoruz.  Yeni yasa ve genelgeyle uyumlu olarak yaş aralıklarının aşağıdaki gibi düzenlenmesini talep ediyoruz. 54-65 ay arası "5 yaş" 42-53 ay arası "4 yaş" 30-41 ay arası "3 yaş" olarak tanımlanmalı ki, çocuklarımıza okul hayatına başlamaları için gerekli olan gelişimlerini sağlıklı olarak tamamlayabilsinler. Yaş aralıkları bu şekilde tanımlandığı takdirde, okul öncesi eğitimin de zedelenmeyeceğine inanıyoruz.  4+4+4 sistemi ile lise eğitiminin zorunlu hale gelmesinin çok olumlu ve bugüne kadar geç kalınmış bir uygulama olduğunun farkındayız. Bununla birlikte, bu sistemde mesleklere yönlendirmenin yapılacağı ikinci 4 yıllık dilime (ortaokula) dikkatinizi çekmek istiyoruz. ◦ Eğitimcilerin ve akademisyenlerin de belirttiği gibi bu dilime denk gelen 9-13 yaş arası, meslek seçimi için çok erken bir dönemdir. Dolayısıyla meslek seçimlerinin bu dönem sonrasına bırakılması gerek çocuklarımız için gerekse ülkemiz için daha yararlı ve verimli olacaktır. Bu sayede, üniversite hayatını tamamlamış olan bireyler, mecbur oldukları meslekleri değil sevdikleri meslekleri yapan bireyler olma yolunda daha emin adımlar atmış olacaklardır. ◦ Kısacası, ikinci 4 yıllık eğitim döneminin meslek eğitimine ya da mesleklere yönlendirmeye ayrılmasını sakıncalı buluyoruz. Bunun yerine eğitim sisteminin ilk 8 yılı boyunca yaşam becerilerinin kazanılmasına odaklanmasının çocuklar arası eğitim eşitsizliğini en aza indireceği için, ülkemizin gelecekteki kalkınmasını sağlayacağına ve çocuklarımızın yurtdışındaki yaşıtları ile aynı kulvarda yarışabilmesine imkan kılacağına inanıyoruz. Maddeler halinde açıklamaya çalıştığımız bu endişelerimizi anlayacağınıza ve bunları giderecek gerekli düzenlemeleri yapacağınıza inanıyoruz.
Saygılarımızla,
Yukarıda bulunan "4+4+4 Eğitim yasası" ile ilgili çekincelerimi içeren bildirge, herhangi bir maddi çıkar beklentisi olmaksızın, tüm içeriğine sadık kalınmak ve herhangi bir değişiklik yapılmamak şartı ile, aynı endişeleri taşıyan ebeveynlerin ve kişilerin kullanıma açıktır. Bu bildirge, alıntı yapılmaksızın bütünü ile ve içeriği hiçbir şekilde değiştirilmeden kullanılabilir. Kullanıldığı zaman bildirge için kaynak gösterimi (www.dilimdenyaziyadusenler.com) zorunludur. Bu bildirgeye destek olmak isteyenler; www.imzakampanyam.com sitesinde açılmış olan "İlkokul için 5buçuk çok erken" imza kampanyasına katılarak, Kaynak belirtmek koşulu ile blog/web sayfalarında yayınlayarak ve yayını destek için imza kampanyası sayfasına yönlendirerek, Twitter, instagram gibi sosyal medya mecralarında da "#İlkokulİçin5bucukÇokErken" hashtagi ile kullanabilirler.
Bu bildirge, kanunlarla korunmakta olup yukarıda bahsi geçen kullanım koşullarına uymayanlar hakkında suç duyurusu yapılacaktır.

Resim yükleyebilirsinVideo ekleyebilirsin

GÖNDER

* JPG, PNG, GIF, BMP geçerlidir.
* YouTube, İzlesene, Vimeo önerilir.

İmza haritası

Türkiye: 14.856 imza     Dünya: 184 imza

Devamını göster

5252 yorum

Sen de bir şeyleri düzeltmek mi istiyorsun ?

Bunun için hemen bir kampanya başlat. Dünyanın her yerinden destekçiler kazan, tüm destekçilerin ile iletişim halinde ol ve amacına ulaş!

İmza kampanyası başlat Kampanyalar