Notice: Undefined index: HTTP_ACCEPT_LANGUAGE in /var/www/vhosts/imzakampanyam.com/httpdocs/v3/inc/ayar.php on line 60
 YASAL KATLİAMLARA DUR DİYELİM ! İmza Kampanyası
imzakampanyam
YASAL KATLİAMLARA DUR DİYELİM ! imza kampanyası
    
    

İMZALAYANLAR

2.667

GÖRÜNTÜLENME

12.477

HEDEFLENEN İMZA

1.000

Hemen imzala

Kampanyayı başlatan Kohayder
STK,KURULUŞ VE GİRİŞİMCİLERE

5199 SAYILI HAYVANLARI KORUMA KANUNU DEĞİŞİKLİK TASARISINA KARŞI DAĞITILACAK BASIN BÜLTENİNE

KATILIM ÇAĞRISI


Devlet,hem yabani hem de evcil hayvan haklarını guvence altına alır.Hayvanlara hiçbir şekilde eziyet edilemez,hayvanlara yönelik eziyet ve fena muamelenin ceza kanunu kapsamında değerlendirilmesi gerekir.Ayrıca,Devletimiz hayvanların yaşam haklarını koruyan uluslararası sözleşmelere imza atmıştır.

İnsanlar hayvanlardan tarih boyunca yararlanmıştır.İnsanlığın günümüzde ki noktaya gelmesinde hayvanların büyük bir payı vardır.Ancak günümüzde artık hayvanların da hakları olduğu ve insanların tahakkümüne ve eziyetine maruz kalmamaları gerektiğinin kabul edilmesi gerekir. Ülke toprakları üzerinde yaşayan hayvanların da bizler gibi hakları olduğu ve bunların başında yaşam hakkı ve eziyet görmeme hakkı olduğu gerçeğinden yola çıkılarak, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne kabulü için sunulan 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu Değişikliği Tasarısı’nın bu haliyle hayvanları korumaktan uzak,sahipli-sahipsiz kedi ve köpek türünde olan canlıların sonunu hazırladığı,bu türdeki canlıların katliamı ve soy kırımı olduğu aşikardır.

Bugüne kadar,2004 yılında kabul edilen 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanununun sekretarya görevini üstlenen,hayvan hakları ihlallerinde denetleme ve ceza kesme yetkisine sahip olan Orman Ve Su İşleri Bakanlığı ve taşra teşkilatı layıkıyla görevini yerine getirmediği gibi, yasanın değişiklik tasarısını gelecek kaygısı taşımadan, günümüz yaşam koşulların da geçersiz sözde gerekçeler hazırlayarak Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına sunmuştur.

Yine,halen yürürlükte olan yasa gereği sahada uygulama görevi Yerel Yönetimlere verilmiştir.Yerel yönetimler de bu yasal görevlerinin gereğini yerine getirmemekle birlikte resmen ölümlerini,yok edilmelerini hızlandırmışlardır.Alt yapısı hazırlanmamış ,teknik ekibi ve donanımı olmayan geçici sahipsiz hayvan bakımevlerinde açlık,susuzluk,beton odalara hapsedilerek ,yazın güneş,kışın kar ,yağmur altında,ilgisizlik ve olumsuz koşullar sonucu gelen zor ölümlere teslim etmişlerdir.

Tüm bu yazdıklarımızın ışığında,5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu Değişiklik Tasarısın da sunulan gerekçelerin doğru olmadığı gibi,mevcut yasayı uygulamayan yönetimlerin bunun bedelini hayvanlara ödetmenin peşinde olduklarını göstermektedir.

Dolayısıyla geçmişte, günümüzde ve hayata geçirilmesi düşünülen uygulamalar bunun yanlış olduğunu tüm açıklığıyla ortaya koymuştur.

Dünyanın oluşumunda rol oynayan,bir bütünlük sağlayan,doğada var olan tüm canlılarıyla birlikte yaşam sürmek,gelecek nesillere yok olmamış sağlıklı bir çevre,nesli tüketilmemiş canlılar ve yaşanılır bir dünya bırakmak için,yaşadıkları müddetçe bizden sadece hayvanca yaşam hakkı beklentilerinden başka hiçbir beklentisi olmayan bu hayvanlara izin verelim lütfen bizlerle yaşasınlar…

Önümüzdeki günlerde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görüşülecek ve oylanacak olan söz konusu, 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu Değişikliği Tasarısı, yukarıda belirttiğimiz gerekçeler gereği geri çekilmelidir.

Yüce Meclisimizden,21.yüzyıl Türkiye’sine yakışır bir yasal düzenlemenin hazırlanarak kabul edilmesini beklemekteyiz…


Kocaeli Doğa ve Hayvan Dostları Dernek Başkanlığı

Resim yükleyebilirsinVideo ekleyebilirsin

GÖNDER

* JPG, PNG, GIF, BMP geçerlidir.
* YouTube, İzlesene, Vimeo önerilir.

İmza haritası

Türkiye: 2.583 imza     Dünya: 84 imza

Devamını göster

805 yorum

Sen de bir şeyleri düzeltmek mi istiyorsun ?

Bunun için hemen bir kampanya başlat. Dünyanın her yerinden destekçiler kazan, tüm destekçilerin ile iletişim halinde ol ve amacına ulaş!

İmza kampanyası başlat Kampanyalar